-->
MəqalələrSorğu


Vəhhabiləri Azərbaycan üçün təhlükə hesab edirsinizmi?

Bəli (315)
Xeyr (192)
Bilmirəm (29)ARXİV
Dost saytlar
Sayğac

free counters

Baxış bucağı
Şiriftin ölçüsünü dəyiş

Türkmen gençliği, teşkilat ve ahlak


Mehmet Seman
AĞA KÖPRÜLÜ

25 mart 2011-ci il - 27 aprel 2011-ci il

    Bütün devletlerin manevi ve maddi gücü temsil eden Gençler bu yazımda da onun hakkında konuşacağım. Son zamanlarda moda haline gelen gereksiz düşünceler ve art niyetli vede sadece ABD ‘nin Irak’a getirdiği proje sistemleri gençlerimizi bozmuş ve bir ticaret yapar bir hale getirmiştir.Her ne kadar tepki alsak da ,hatalı düşüncelerle suçlansak da vede Türkmen Gençliğini hedef aldığımız söylense de bu, içimizdeki acının yazılara yansıması olarak algılanmalıdır.
Türkmen Milletinin en dinamik olması gereken kesimi gençliğin başıboş ve vurdumduymaz tavrı , bizim anlayış sınırlarımızı çok zorlamış, hatta geçmiştir. Türkmen milletinin gözbebeği olan gençlerin aşağılandığı veya hakarete uğradığı kaygısını taşıyanlara önerim, Türkmen Gençliğini her konuyu dikkatle izlemektedir ve objektif bir gözle değerlendirmeleri ve sonuçların vahametini algılamaktadir. Çünkü hedefsiz, bırakın uzağı yakını görmekten aciz bir kitle , ancak acınmaya layıktır. Daha fazlasını hakketmemektedir. Günlük fizyolojik kaygıların büyüttüğü tükenmiş , tabuları yıkmak adına kendi çarpık mantığıyla özgürlükçü yeni bir tabu oluşturan bu genç yığını, ancak çağdaş köleliğin gönüllüleri olabilir.
    Üretim olanakları sınırlı ve marka meraklısı yeni düzen gençliği tarihini, geçmişini bilmediği gibi arsız bir kayıtsızlık içine girmiştir. Yazının giriş bölümünde ele aldığımız meseleler gerçeklerdir.bu gerçekler Türkmen Milletini ve Türkmen Milletinin yarınları olarak sayılan Türkmen Gençliğini tehdit eden bir unsurdur.Finans düşüncelerden uzak durulmalıdır.Bundan 25 sene önce Türkmen Gençliği acaba aynı bu düşüncelere sahipmiydi, yoksa milli şuura yüksek bir şekilde sahip en büyük fedakarlıkları yapabilen bir gençlikmiydi?
    Peki öyleyse bundan 25 sene sonrakini düşünmek bu gidişle mümkün mü sizce? CEVAP KESİNLİKLE HAYIR DÜŞÜNÜLEMEZ BİLE.
    Bize kutsal gelen değerlerin ,ürf adetlerin, milli şuur iradesinin ve milliyetçilik duyguların birer birer terk edildiğini ve taşındığını görüp çaresizce oturup eli kolu bağlı bir şekilde seyretmekteyiz!!!
    Ahlak kavramının temelini teşkil eden dürüstlük anlayışımızın korozyona uğraması ve toplum vicdanında gayrimeşru kabul edilen bir çok davranış biçiminin olağanlaştırılması, ve adaletsizliğinin ortaya çıkmasının sebebidir. Menfi ve menfaat idealler uğruna her yola baş vuran ve kendi şahsi çıkarları için her yolu müspet görmek , gayri ahlaki bir tutum olmalıdır.
    Bu tutum cezalandırılmalıdır . Fakat toplum öyle bir hale gelmiştir ki ; gayeleri uğruna yapmayacağı işin olmayacağını ayan beyan deklare eden siyasetçiler baş tacı edilmiştir. Yapılması gereken iş, genel ahlaki kaygıların, toplumun menfaati ile kesişir hale gelmesini sağlamak olmalıdır. Bunu yapacak olan gençlik teşkilatlarından sorumlu siyasetçiler vede ağabeyler bize yeniden yapılandırmaya gerek yok, ancak ahlaki ve milli şuur konusunda ıslah vede düzen verilmelidir. Sevgiyi, hoşgörüyü ,kitap okumayı, bilgiyi baş tacı edecek olan Türkmen Gençliğin bu yöndeki gelişimi, hayati önem arz etmektedir.
    Türkmen Gençliği görev istemeden vede finans için proje üretmeden önce kendisi için proje üretip yeniden yol haritası çizmelidir yoksa bu gidişle gücü tükenip hiç bir katkısı olmadan bu davadan yok olup gider ve ne kendisi için ne de davası için bir faydası olur.Çünkü bizler, tüm dünyanın gözünü dolduran bir Türkmen Gençliği istiyoruz ve bu fikir uzun vadeli siyaset yapan devletlerin temel düşüncesidir.Biz de Türkmen Gençliğinin geleceğini belirleyecek temel unsurların seçiminde, bu fikir temelinde siyasi ve ekonomik kararları almalıyız. Daha sağlam bir genç toplum ortaya çıkarmanın başka yolu yoktur.
    Bilgi ve sevgi ile kalınız. Allah Müslüman Türkmen Milletini Korusun ve Yüceltsin..

Bu yazı 838 dəfə oxunmuşdur.

Çap et Paylaş Yaddaş qeydi Dosta göndər Share


Şərh


Ad və soyadınız* :
E-mail* :
Veb saytınız:
Şərhiniz* :