-->
MəqalələrSorğu


Vəhhabiləri Azərbaycan üçün təhlükə hesab edirsinizmi?

Bəli (315)
Xeyr (192)
Bilmirəm (29)ARXİV
Dost saytlar
Sayğac

free counters

Baxış bucağı
Şiriftin ölçüsünü dəyiş

Rusya’da Müslümanlara Yapılan Baskılar Durdurulsun!


Fevziye Bayramova
Tatar Milli Meclisi reisi

    14 may 2011-ci il - 16 iyun 2011-ci il

    Son zamanlarda Rusya’da Müslümanlara karşı yapılan baskıların çapı genişlemiştir, artık yalnız Kuzey Kafkasya’da değil, İdil-Ural’da da Müslümanları takip etme, hiç suçu olmadığı halde tutuklama, cezalandırmalar başlanmıştır. Ufa şehrinde yaşayan Tatarlar bu konuyla ilgili bize müracaat etti, müracaatta İslam dinine gelen genç Tatar-Başkurtlara karşı emniyet organları gerçek anlamda av başlatmıştır, onları akıl almaz işkencelere maruz bırakarak dövmüşler, cezalandırmışlar, baskı yapmışlardır.
    Bu olaya kadar İdil-Ural Müslümanlarının medeni ve dini liderlerini tutuklamışlar ve yargılamışlardır. Örneğin, 25 Eylül 2010 tarihinde Moskova civarında bulunan “SAD” matbaasının müdürü, maarifçi, askeri doktor Aydar Hebibullin tutuklanmış, Başkurdistan doğumlu olan bu bilgin halen mahkemesiz hükümsüz göz altında hapishanede tutulmaktadır. 2007 yılının 15 Mayıs’ında Ufa’nın tanınmış imamı Seid Bayburin bir iftira sonucu tutuklanmış ve yargılanmıştır. Başkurdistan’da yayın yapan “Meydan” gazetesi redaktörü, tanınmış toplumcu Ayrat Dilmöhemmetov Müslümanları savunduğu için 2011 yılının 19 Nisan tarihinde Ufa şehrinin mahkeme kararınca 6 yıl hapis cezasına çarptırılmış, o daha önce uzun süre hapishanede kalmıştır.
    Fakat Ufa’nın tenkil ve tecziye organları bununla yetinmemiş, liderlerinin arkasından sıradan Müslümanları da takibe almıştır. 17 Mart 2011 tarihinde, Perşembe gecesi Ufa şehrinde Müslümanlar toplanıp çay içerken silahlı adamlar eve baskın yapmışlar, onları aramışlar, tehdit etmişler ve gece yarısına doğru hepsini toplayıp karakola götürmüşlerdir (Bu tutuklamanın video görüntüleri mevcuttur). Karakolda onları suçları olmadığı halde, kanunsuz bir şekilde 24 saat kilit altında tutmuşlar, hakaret etmişler, işkence uygulamışlardır.
    Bu horlamalara ve haksızlıklara dayanamayan Başkurdistan Müslümanları, 2011 yılının 25 Mart’ında Ufa şehrinin Salavat Yulayev Meydanı’nda protesto gösterisi düzenlemişlerdir. Emniyet Müdürlüğü’nden izinli olan bu protesto gösterisine 500’den fazla kişi katılmıştır. Gençler, Rusya’da ve aynı zamanda Başkurdistan’da Müslümanlara yapılan baskıların durdurulması talep etmişlerdir; onlar emniyet kuruluşlarının Müslümanlara karşı kanunsuz işler yaptığını, hiçbir suçları olmayan Müslümanları takip ettiklerini, zulüm uyguladıklarını, İslam dinine hakaret ettiklerini kınamışlardır. Yanı sıra Ufa Müslümanları Aydar Hebibullin ve Ayrat Dilmöhemmetovların serbest bırakılmasını talep etmişlerdir. Müslüman gençler ileride Ufa’da İslam’ı savunmak için daha büyük miting düzenlemek istediklerini bildiren dilekçeyi Emniyet Müdürlüğü’ne sunmuştur.
    İşte bundan sonra emniyet organları “inisiyatifi” kendi ellerine almıştır – protesto gösterisi düzenleyen ve miting yapmaya hazırlananları takip etme, sorgulama, arama, tutuklama, dövme, cezalandırma başlanmıştır, bu “kara iş”e FSB (eski KGB), Emniyet Müdürlüğü, TSPE (ЦПЭ – Terörle Mücadele Merkezi) çalışanları önderlik yapmıştır. 6 Nisan 2011’de sabah saat 7:00 sularında, protesto gösterisine katılan 13 kişinin evi aranmış, kendileri tutuklanıp FSB ve Emniyet Müdürlüğü’nün şubelerine götürülmüştür. Burada bu genç Müslümanlar inanılmaz işkence, hakaretlere maruz kalmış, onları kendilerine ve arkadaşlarına karşı sahte şahitlik yapmaya zorlamışlardır. Bize ulaşan mektuplardan görüldüğü üzere, 6 Nisan’da tutuklanan Ayrat Ehmetov, Dinar Avdikeyev, Ruslan Zeynullinları Terörle Mücadele Dairesi’nde el-ayaklarını bağlamak suretiyle dövmüşler, başlarına çuval geçirmişler, boğmuşlar, yüzlerine ayakkabı ile basmışlar, üzerlerine soğuk su dökmüşlerdir. Dinar Avdekeyev’ın sırtında zıplayıp omurgasını sakatladıktan sonra Ambulans çağırmak zorunda kalmışlar, fakat “terörist” diyen bahaneyle hastaneye yollamamışlardır. Neticede 32 yaşındaki iki çocuk babası Dinar sakat bırakılmıştır…
    Aynı gün, yani 6 Nisan 2011’de Aleksey Hemediyev’ı Ufa FSB binasına getirip sorgulamışlar, bıçağı boğazına dayayıp tehdit etmişler, parmaklarını kesmeye çalışmışlar, boks eldiveniyle başına ve göğüs kafesine vurmuşlar, bu konuda Hemediyev’in raporu olduğu malumdur. 11 Nisan tarihinde Ufa Tıp Üniversitesi’nden şahit olarak çağrılan üniversite öğrencisi Aramis Fazılov’un ellerine kelepçe vurup dövmüşler, başına çuval geçirmişler, vücuduna elektrik vermişlerdir. Yukarıda adı geçen Müslümanların hepsini kendilerine ve diğer Müslümanlara karşı sahte şahitlik yapmaya zorlamışlar, fakat ceza memurları amaçlarına ulaşamamıştır.
    Bize ulaşan mektuptan göründüğü gibi, Fogilev Oleg’ı 2011 yılının 18 Nisan tarihinde sokakta yakalamışlar, zorla arabaya bindirip Ufa’nın FSB binasına götürmüşlerdir. Burada onun ellerine kelepçe vurmuşlar, kafasına siyah çuval geçirmişler, üzerini aramışlar ve boks eldivenleriyle dövmüşlerdir. Delikanlı bayılıp düşmüş, onun yanaklarına vurarak, ellerini ezip kendine gelmesini sağlamışlardır. Fogilev Oleg, karın ağrısına dayanamayıp tuvalete gitmek için izin istemiş, fakat ona FSB çalışanları, tuvalet kâğıdı yerine masa üzerinde savrulmuş vaziyette bulunan Kuran kitabının sayfalarını kullanırsa izin vereceklerini söylemişlerdir. Delikanlı onların bu davranışını, İslam’a ve kendine yapılan hakaret olarak değerlendirmekte ve FSB çalışanlarının yargılanmasını talep etmektedir.
    Yukarıda adı geçen Müslümanlar emniyette 24 saat cezalandırıldıktan sonra serbest bırakılsa bile, Ufa zindanlarında, daha kaç Müslüman hiç suçları olmadığı halde zulüm görmekte, dövülmekte ve aşağılanmaktadır. Bize ulaşan bilgilere göre, 2011 yılının 7 Nisan tarihinde Ufa şehrinin FSB ve Terörle Mücadele Merkezi’nde Şeripov M.N., Galimov Ş.F., Gellemov R.R., İbrahimov İ.U., Satayev R.R. adlı Müslümanlar hiç suçları olmadığı halde kanunsuz bir şekilde tutuklu bulunmaktadır; onlar dövülmekte ve onlara zulüm uygulanmaktadır. Bizim bilmediğimiz, haberleri bize ulaşmayan kaç Müslüman bu zindanlarda “rütbeli cellâtlar”ın elinde işkence görmektedir…
    Bugünlerde Rusya’da, aynı zamanda Başkurdistan’da, onun başkenti Ufa’da da “terörle mücadele” maskesi altında Müslümanlara karşı gerçek anlamda emniyet güçlerinin terörü uygulanmaktadır. Kendi haklarını savunup protesto gösterisi-mitinglere çıkan Müslümanlar, şahit olarak Karakol ve FSB şubelerine çağırılmakta, onlar dövülüp, kendilerine ve diğer Müslümanlara karşı sahte şahitlik yapmaya zorlanmaktadır. Emniyet kuruluşlarının bu zulüm-cezalarına yerli halklar – Tatarlar, Başkurtlar, özellikle genç Müslümanlar maruz kalmaktadır. Halkın hak ve hukuklarını korumakla sorumlu olan kuruluşlar bugün Rusya’da İslam’a karşı terör estirmektedir, Tatar-Başkurt Müslüman gençlere akıl almaz işkenceler uygulanmakta, cellâtlık yapılmaktadır. Tüm bunlar, Rusya’da yaşayan Rus olmayan milletleri yeryüzünden silmek, İslam dinini bitirmek, genç Tatar-Başkurtları yok etmek için kasten yapılmaktadır, diyerek nitelendiriyoruz ve dünyadaki tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını Rusya terörüne karşı yardıma davet ediyoruz.

Türkiye Türkçesine aktaran Roza Kurban

Bu yazı 953 dəfə oxunmuşdur.

Çap et Paylaş Yaddaş qeydi Dosta göndər Share


Şərh


Ad və soyadınız* :
E-mail* :
Veb saytınız:
Şərhiniz* :