-->
MəqalələrSorğu


Vəhhabiləri Azərbaycan üçün təhlükə hesab edirsinizmi?

Bəli (315)
Xeyr (192)
Bilmirəm (29)ARXİV
Dost saytlar
Sayğac

free counters

Baxış bucağı
Şiriftin ölçüsünü dəyiş

Dünya Azerbaycanlılarının Üçüncü Qurultayı'ndan BeklentilerimCemal Mehmethanoğlu
İzmir Azerbaycan Kültür Merkezinin Sedri

1 iyul 2011-ci il - 16 iyul 2011-ci il


    Hörmetli dostlar,
    Bir neçe gün sonra, Azerbaycanımızın paytahtı, Bakı şeherinde, “3. Dünya Azerbaycanlıları Qurultayı” keçirilecek.
    Azerbaycanın böyük önderi, ölümsüz Haydar Aliyev’in  “1. Dünya Azerbaycanlıları Qurultayı”nı toplamasından 10 yıl ötür.
Azerbaycan Respublikasının tam bağımsız olmasından sonraki, dünya Azerbaycanlıları açısından en önemli olay,  Dünya Azerbaycanlılarının Birinci Qurultayı idi.
    Bu qurultay, Güney Azerbaycan’da Türkiye’de, Rusya’da ve diğer bir çok ölkede yaşayan Azerbaycan Türkleri arasında böyük heyacan yaratdı ve onların bilinçlerinde sıçramalar yaptı.
    Keçtiğimiz 10 yıl içinde, Güney Azerbaycan Milli Mücadelesinde önemli gelişmeler oldu. Babek qalası yürüşleriyle başlayan kitlesel eylemler, Xurdat hadiseleri ile zirveye çıxdı. Xurdat hadiseleri ise, Güney Azerbaycan’da yaşayan soydaşlarımızın, milli şuurlarında önemli değişiklerin gelişmelerin , önünü açtı.
    Başta Türkiye, Rusya olmakla birlikte Azerbaycan Türklerinin yaşadıkları ölkelerde, teşkilatlanma konusunda çox böyük gelişmeler oldu.
    Bu qurultaylar, Azerbaycan Respublikasında doğup böyüyen ve sonra xarici ölkelere köç eden ve oralarda yaşayanların qurultayları mı? Yoxsa, dünyanın değişik ölkelerinde yaşayan ve 50 Milyon’dan artıq, Azerbaycan Türklerinin mi qurultaylarıdır?
    Ölümsüz Önderimiz Haydar Aliyev ve indiki  Cumhurbaşkanımız, sayin İlham Aliyev’in de dediği gibi, bu kurultay 50 Milyon’dan artıq, Azerbaycan Türklerinin Qurultaylarıdır.
    Dünyanın değişik ölkelerinde yaşayan soydaşlarımız, önümüzdeki günlerde gerçekleşeceq qurultayımızdan çox şey gözlüyür.
    Son bir iki yılda, dünyada ve özellikle bizimde komşu olduğumuz Ortadoğu ,Kuzey Afrika ve Arab ölkelerinde çok hızlı gelişen ve çağdaş dünyanın da desteklediği, demokratikleşme mücadelelerine rağmen, dünya Azerbaycanlılarının en önemli iki meselesinde ne yazık ki, çözüm yolunda her hangi bir gelişme olmamıştır.
    Dünya Azerbaycanlılarının en önemli iki meselesi nedir?
    Birincisi, Qarabağda, işqal edilmiş topraqlarımızın  azad edilmesi,
    İkincisi ise, Güney Azerbaycan’da başda ana dilde eğitim hakkı ve bundan başqa bir çok demokratik ve insan haqları ihlalinin giderek artan şiddetle baskılarla devam etmesidir. Bu ,demokratik ve insan hakları ihlallerinin en önemli unsuru “ana dilde eğitim” ihlalidir.
    Dostlar, bildiğiniz kimi, Azerbaycan Respublikasının torpaqlarının 20 faizi Ermeni işqali altındadır. 1 Milyondan çox, soydaşımız, torpaqları işqal edildiğinden, öz ölkesinde, qaçqın hayatı yaşamaqdadır. 20 ildir, topraqlarımızın işqalden sulh yoluyla azad edilmesi için, devletimizin verdiği mücadeleler, ne yazık ki, Uluslar arası Camianın desteğinin yeterli miktara sağlanamaması nedeniyle, hala da bir sonuca ulaşamamıştır.
    50 Milyon’dan artıq Azerbaycan Türkünün en az 70 faizi Güney Azerbaycan’da yaşayır, yada burada doğup ancaq çeşitli nedenlerle dünyanın bir çox ölkesine sepelenmiş, soydaşlarımızdan meydan gelir.
    Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızın illerdir, ana dilde eğitim haqqından mahrum yaşaması nedeniyle, İran’da yaşayan soydaşlarımızın önemli bir kesimi, Ana Dilinde, yani Türkçe danışmayı unutmuşlardır. Ana dilleri işqal altındadır.
    “Dünya Azerbaycanlıları Birinci Qurultayı”nda, yaptığı konuşmayla tanıdığım,  Güney Azerbaycanlı, Prof. QulamRza Sebri Tebrizli, 2009 yılında, İzmir’de yaptığımız Tebriz Gecesinde yaptığı konuşmada şöyle demişti, “Bir milletin dilinin işqal edilmesi, torpaqlarının işqal edilmesinden daha böyük faciadır”
    Bu sözler, mende böyük tesir bıraxmıştı.
    Bir yanda işqal edilmiş torpaqlarımız, bir yanda işqal edilmiş dilimiz.
    Talihsiz, Azerbaycan Türk milletinin en böyük iki yarası.
    3. Qurultayımız, yaşanmakta olan bu iki yaranın kölgesinde toplanır.
    Halqımız, bi iki önemli yaramız qonusunda, 3. Qurultayımızdan böyük şeyler gözlüyür.
    Dünya Azerbaycanlılarının Qurultayları 5 ilde bir toplanmış olsalar bile, bizim tarihimizde önemli hadiselerdir.
    Men fikirleşirem ki, Bu qurultaylar, Azerbaycan Respublikasının milli meclisinden daha üst bir mevkide yer almalı ve Milli Meclisimiz, qurultay qararlarını özüne rehber yapmalıdır.
    Qurultaya, Güney Azerbaycan’da hale hazırda yaşayan soydaşlarımızın güvenlik sorunu nedeniyle qatılma imkanları olmamasına rağmen, xariçte yaşayan güneyli soydaşlarımızdan önemli bir qatılım sağlanmalıdır.(sağlanmış olduğunu umud edirem)
    Minden çox qurultay qatılımcısının, qurultayda keçirilen iclaslarda öz fikirlerini deme imkanları olmayacaqı açıqdır. Ona göre, qurultay qatılımcılarının, fikirlerini, önerilerini, arzularını, internet ortamında, diaspora nümayandeleri, Azerbaycan ziyalıları ile paylaşmalarını gözlüyürem.
    Tekçe qurultay qatılımcalırı değil, Azerbaycan ziyalılarından da, qurultaydan beklentilerini, qurultaya önerilerini- tövsiyelerini de yazmalarını gözlüyürem.
    Men qurultaydan iki önemli meselemiz qonusunda iki önemli qarar almasını tövsiye edirem.
    Birinci önerim-tövsiyem budur.  2011 ili sonuna qeder, İşqal edilmiş torpaqlarımızdan, Ermeni işqalcileri, sulh yoluyla çekilmedikleri takdirde, Azerbaycan Respublikası, sulh görüşmelerinden çekilmeli ve dünya Azerbaycanlıları, torpaqlarımızın silah zoruyla azad edilmesi için çalışmaları qararı alınmalıdır.
    İkincisi, Dünya Azerbaycanlıları, özelliklede, Azerbaycan Respublikası, Güney Azerbaycan’da başda, “Ana Dilde Eğitim” mücadelesi olmaq üzere, soydaşlarımızın her türlü insan hakları mücadelesinin yanında olduğu açıqlanmalı,  güneyli soydaşlarımızın her türlü mücadelesine destek olma qararı alınmalıdır.
    “Ana Dilde Eğitim” ile ilgili olarak, AZTV, Güneyli soydaşlarımıza yönelik olaraq, Ana Dilde Eğitim kanalı qurmalı ve günde 24 saat, Ana Dilde Eğitime destek olmalıdır. Güney Azerbaycanlı soydaşlarımız, sesi olan Gunaz Tv’yi daha çox desteklenmelidir.
    Ayrıca uluslar arası platformlarda, Güneyli soydaşlarımızın “Ana Dilde Eğitim” mücadelesine destek olunmasına qarar alınmalıdır.
    “Azerbaycan Cumhuriyetinde demokrasi” ,“Rüşvet”, “Diasporanın teşkilatlanması” ve benzer sorunlarımızda var.
    Ancaq, Qurultayımızın esas mevzusu, halqımızın önemli iki problemi olmalıdır.
    Qurultayımızın, halqımıza xeyirli olmasını diliyirem.
    Yaşasın 50 Milyon Azerbaycan Türkünün Birliği
    Yaşasın Türk Dünyasının Birliği
    Yaşasın, Dünya Azerbaycanlılarının üçüncü qurultayı.

Bu yazı 1602 dəfə oxunmuşdur.

Çap et Paylaş Yaddaş qeydi Dosta göndər Share


Şərh


Ad və soyadınız* :
E-mail* :
Veb saytınız:
Şərhiniz* :