-->
MəqalələrSorğu


Vəhhabiləri Azərbaycan üçün təhlükə hesab edirsinizmi?

Bəli (315)
Xeyr (192)
Bilmirəm (29)ARXİV
Dost saytlar
Sayğac

free counters

Baxış bucağı
Şiriftin ölçüsünü dəyiş

31 Ağustos 1996, Mesut Barzani Ve Erbil Katliamı


Sadun KÖPRÜLÜ
1 oktyabr 2011-ci il - 8 noyabr 2011-ci i

    Irak Türklerinin Kerkük şehrinden sonra ikinci Türk şehri olan Erbil Milli Mücadele Yolunda, Türkçülük kimliğini koruyarak çalışimak davasın uzun yıllardan sahip çıkarak en önde görünerek, bu şehir tümIrak Türklerine kucak açarak Basın, yayın, Enformasyon, kültür, politika alanda büyük katkısı olarak bu bölgede  Milli tarih yazılarak çok sayıda aydın, Siyasi Türkmenleri yetirerek özveri olarak çok sayıda şehitler vermiştir.
    Bir Türk şehri olan Erbil, yüzlerce gençlerini yetiştirerek mücadele uğrunda çok sayıda erlerini, baba yiğit kahramanları şehit vererek bu topraklarda İlk defa bu topraklarda Irak Türkmen Cephesinin mas mavi bayrağı dalgalanarak, tüm Türkmen örgüt, teşkilat, partilerle  birleşerek, korku, ölüme karşı kanlarıyla, canlarıyla durarak, tüm Türkmenleri bağrına basan Erbil Kerkük’ten, Türkmenelinden gelen Türklere kucak açarak, onları sevgiyle milli duyguyla karşılamıştır.
    Kerkük, Erbil ayrımı yapmadan, milli Türklük davası tüm Peşmergeler, PKK karşı sürerek kanla milli bayrağımız her bir yerde asılarak, yükselmiştir.
Defalarca bu kıyıcı Kürt peşmergelerin ve Barzani, Talabaninin arkadan vurmasıyla kurşunlarına kurban giden şehitlerimiz kanı yerde kalmadan alınmıştır.
    Büyük Türkmen akıncılarına sahip olan Erbil Türkmen kuruluşları düşmanlara korku vererek davasını sürdürmüştür.
    Erbil Türkmenleri her bir alanda fidagarlık yaparak   çalışmaların yanında milli eğitim Türkçe olarak, Türkçe Erbil’in her yanında okullar açılmıştır, tüm Türkmenelinden gelen yavrularımız bu okullarda öğrenim görmüşlerdir.
    Ayrıca Erbil Türk şehrinde Türkmeneli Televizyonu ve radyosu bölgede il yayın olarak milli davamızı savunarak faaliyetini sürdürerek değer kazanmıştır.
Erbil Türk şehrinde temiz, onurlu, atılgan, kahraman kan kardeşlerimiz her türlü baskı, saldırıya rağmen, milli mücadele, Türkçülük yolunda Cephesinde hazır olarak görevlerini iyice başarmıştır.
    Erbil şehri yüzde yüz, bir Türk şehri olarak, Saddam rejiminden sonra Türkmen milletine düşman olan Mesut Barzani milletimize yönelik her türlü güçlerini kullanarak baskısı artmaktadır.
    Bugüne kadar yüzlerce saldırılar Türkmen kuruluşlarına uygulayarak, Türkleri arkadan vurarak kurşuna dizmişlerdir.
31 Ağustos 1996 yılında, Erbil Türk şehrinde, çok sayıda, baba yiğit yıllar boyu kendilerini mert mücadeleye veren, Irak Türklerini kıyıcı diktatör Saddam la kucaklaşan Mesut Barzani Türkmenleri teslim ederek idam olmalarına neden olmuştur.
    Mesut Barzani, zalim baas rejimi ve Saddam’dan hiçbir farkı olmadan, Saddam’ın yaptığını yapmaktadır, yüzlerce Türkmenler, Kerkük, Telafer ve tüm Türkmenelinden özel hapishanesinde tutuklu olarak yaşamaktadır.
    Saddam rejimi düştükten sonra, Saddam’ın istihbarat, emniyet elamanları işkence odalarında Türkmenlere her türlüsünü, uygulamaktadır.
    Kıyıcı Mesut Barzani Saddam rejimine teslim etmiş olduğu, Irak Türklerinin adları belli olarak, cellât Saddam tarafından idam edilerek, birçoğunun cesetlerini bile ailelerine verilmemiştir. Günümüze kadar izleri bile görünmemiştir.
Kıyıcı Saddam ile işbirliği yapan Mesut Barzani yüzlerce, Türkmenleri katil ettikten dolayı, hemen onda cezalandırmalı, insan hakları ihlalleri yüzünden hüküm ederek, yaptıkları soykırım, katliamlardan dolay, onu insan hakları komisyonu ve BM Lahey mahkemesi tarafından, büyük bir suçlu olmasına dair, ona en ağır ceza vermelidir.
    Mesut Barzani Türkmenlerin yanında, Şebek Hıristiyanları bile öldürerek, yerlerini alarak sürgün etmiştir.
Türkmenler olduğu kadar Türkiye devletine karşı tehditler savunarak PKK destekleyerek her türlü mal silah lojistik yardımı etmektedir.
    Yıllar boyu Saddam ile işbirliği yapan Mesut bugün Kürtlükten konuşarak Türkiye’ye dil uzatarak, Türk şehri olan Erbil, Kerkük hakkında boş kafasıyla demeçler vermektedir, Kerkük şehrini Kürt bölgesine katma hayalı ile yaşayarak, PKK Teröristi toprağında kandil, Mahmur bir çok yerlerde barındırmaktadır.
    Artık İkinci kıyıcı Mesut Barzani da, birinci kıyıcı Saddam Hüseyin gibi yargılanmalıdır, çünkü günümüzde de, ayni     Saddam’ın politikasını uygulayarak, Irak Türklerini Amerika’ya güvenerek, yok etmeye tüm gücüyle çalışmaktadır.
    Mesut Barzani yapmış olduğu, Erbil Türklerine karşı, soykırımı, katliamı, asimilasyon politikası Saddam rejimiyle, bir arada uygulayarak, çok sayıda Türklerin ölümüne tek sebep olmuştur.
    Irak Türkmenlerine karşı Mesut Barzani tarafında her gün bir yeni baskı, Zulüm eklemektedir. Erbil’de olan bu katliam, Mesut Barzani, Saddam rejimi ile birlikte, yüzlerce Erbil, Kerküklü, Altunköprülü Türklerine uygulamıştır.
    Saddam, Mesut Barzani gibi, diktatörler, kıyıcılar, idam olunca haklarını alınınca, şehitlerimizin ruhları mezarında şad olarak, milli Türkmen davası tüm Türkmenler tarafından Kerkük, Erbil Musul’u ve Türkmeneli topraklarını yerlerini can kanlarıyla koruyarak, ölene tek yollarından, ilkelerinden dönmeyeceklerdir.
    Zalim kıyıcı Mesut Barzani eliyle şehit olan kardeşlerimiz Erbil’i, Kerküklü, Tuzhurmatu, Altunköprü, Tazehurmatu soydaşlarımızdan oldukları bellidir bunlardan.

1- Aydın Şakır Iraklı
2- Ferhat Kasım Kerküklü
3- Aydın Velit Erbil’li
4- Abdurrahman Ömer Kadir Bekal oğlu
5- Fars Hadi
6- Ali Hasan Hüseyin Acem oğlu
7- Ahmet Nurettin Kayacı
8- Yılmaz Yusuf
9- Şarzat Yusuf
10- Halit İbrahim Ahmet
11- Hacer Abdul Gani Şahap Erbil’li
12- Abdurrahman Mehmet
13- Abdul mümin Mehmet Emin
14- İbrahim Abdul rahman
15- Mazin Faruk
16- Çetin Kerem Köprülü
17- Necmettin Nurettin
18- Şahin Yunus Mahmut
19- Şahvan Şahbaz Samet
20- Şiven Şahbaz Samet
21- Mika il Şahbaz Samet
22- Şakır Şükür Zeynel abdın
23- Ali Yayçili.
24- Şirvan Ahmet Abdul Kadir
25- Mümin Muhammet Emin
26- Nusrat Halit Abdullah
27- Yılmaz Halit Muhyettin
28- Ayat Ahmet
29- Abdurrahman Kaleli
30- Tarık Faik Nurettin
31- Neşet Abdullah
32- Murat Erbil’li
33- Mümtaz Erbil’li
34- Ayat Vahit Sadullah
35- Mehmet Reşit Mehdi Tuzlu
    Ayrıca 1996-2005 yılından Erbil Türk şehrinde, Kürtler çok sayıda Irak Türklerini öldürerek, arkadan vurmuşlardır.
    Öte yandan Irak Türklerinin Irak Türkmen Cephe kuruluşlarına, binalarına, matbaa, Türkmeneli gazetesine, Radyo Televizyonuna, el koyarak hainlere teslim etmişlerdir.
    Ve birçok hainlerin eliyle, Erbil Türk şehrinde, kuruluş Türkmen toprak, yerlerine Mesut Barzani tarafından gasp edilerek, tüm belgeleri Türkçe olan kitapları bayrakları yakarak yandırmışlardır.
    Mesut Barzani Peşmergeleri, bir bölüm kendilerini paraya, göreve satan prensip sahibi olmayan, onursuz insanlar ile tüm Türkmen parti, kuruluşlarına saldırarak yağma, talan etmişlerdir.
    Kıyıcı Mesut Barzani Peşmergeleri, defalarca Irak Türklerini, arkadan vurarak, şehit etmişlerdir. Ayrıca çok sayıda insanları, evlerinden Türkiye, Irak sınırından alarak, gizli hapishanelere, uzun bir süreden atmışlardır.
    Erbil Türk şehrinde şehit olanlar bir bölüm Erbil’li Türklerin adları:
1-Murat Hasan
2-Leyla Cemil
3-Avukat Rüştü Tahsin Saraçoğlu
4- Abdul haclık Fetah
5-Halit İbrahim Köpeçı
6-Yasin Kasap
7-Aydın İzzet Kaymakçı
8-Söner Esat Terzi başı
9-Cesim Murat
10-Ferhat Nurettin
11-Aydın Abdülaziz Neftçi
12-Gül Annem Terzi oğlu
13-Abdullah Adil Hurşit
14-Feridun Fazıl Mehmet
15-Marivan Ahmet Erbil’li
16-Fuat Kasım Nedim
17-Emir Kerim Ali
Ve başkaları…
    Bu Milli Mücadele  yolunda şehit olan Erbi Türklerini asla unutmadık onları kanları yerde kalmadan yakında alınacaktır. Bu yolumuzu bırakmadan tüm milli anayasal haklarımız alana kadar bu milli mücadele davamız sonsuza kadar sürecektir.

Bu yazı 1162 dəfə oxunmuşdur.

Çap et Paylaş Yaddaş qeydi Dosta göndər Share


Şərh


Ad və soyadınız* :
E-mail* :
Veb saytınız:
Şərhiniz* :